Популярність та потрібність мінеральної вати в сучасному світі обумовлена її властивостями. Низька теплопровідність, негорючість, безпеку і довговічність роблять мінераловатний утеплювач фаворитом серед теплоізоляційних матеріалів.
Головний показник ефективності теплоізоляційних матеріалів – теплопровідність (λ – лямбда). Чим нижче теплопровідність матеріалу - тим він краще і ефективніше, і тим менше тепла втрачається в холодну пору року, нижче експлуатаційні витрати будівлі. Для мінераловатних утеплювачів коефіцієнт теплопровідності може варіюватися в діапазоні: від min 0,03 Вт/мК - до max 0,05 Вт/мК. На величину теплопровідності теплоізоляції впливає щільність матеріалу, його вид, структура та ін. Крім того, показник теплопровідності залежить і від температури матеріалу, а також його вологості. Так як повітря має високі теплоізоляційні властивості, матеріали з малою щільністю і великою кількістю повітряних пор вважаються найкращими теплоізоляторами.
Ще один важливий для утеплювачів показник – група горючості (горючість - здатність матеріалу витримувати без руйнування дію високих температур і відкритого полум'я). Мінеральна вата і вироби з неї, згідно з нормами пожежної безпеки, в основному класифікуються як негорючі матеріали (НМ).. Даний вид теплоізоляції перешкоджає поширенню вогню і знижує ризик задимлення приміщення в разі пожежі.
Мінеральна вата відрізняється низьким вмістом вологи в нормальних умовах експлуатації. Така теплоізоляція не гігроскопічна. Для досягнення низького показника водопоглинання утеплювачі обробляють спеціальними водовідштовхувальними складами, що перешкоджають проникненню вологи в матеріал. Така процедура забезпечує стабільність захисних властивостей утеплювача. Пара проходить між волокнами, але не вбирається в них. Однак тут важливий момент - він повинен мати можливість вийти назовні, щоб не накопичуватися всередині утеплювача.
Також завдяки волокнистій структурі мінераловатні утеплювачі мають відмінні звукоізоляційні властивості. Значення коефіцієнта звукопоглинання утеплювача може коливатися від 0 до 1. Для отримання максимального ефекту рекомендується вибирати матеріали з коефіцієнтом звукопоглинання 0,8 і вище.
Згідно ДБН В.2.6-31: 2006 (п.1.15) теплоізоляційні матеріали повинні мати термін ефективної експлуатації не менше 25 років. Відповідно до проведених випробувань термін ефективної експлуатації теплоізоляційних матеріалів на основі базальтової вати і скловолокна може становити не менше 50 років. Однак задекларовані виробником терміни безпосередньо залежать від якості виконаних робіт, умов експлуатації, конструктивних особливостей конструкції, що обгороджує. Лише в разі якщо при проектуванні і будівництві не було допущено помилок, коректно підібраний утеплювач, матеріал буде служити не менше півстоліття.