Сучасні будинки, особливо багатоквартирні панельного типу, спроектовані таким чином, що мимоволі доводиться бути в курсі приватного життя сусідів. Найчастіше ми позбавлені комфорту у власній оселі і через шум, що доноситься зовні будівлі: автомобільне шосе, дитячий майданчик, розважальний заклад - все це заважає нашому відпочинку.
Вчені підрахували, що міський житель щодня піддається впливу вуличного шуму, що перевищує 50 дБ. При цьому навіть вночі він нерідко досягає 30 дБ, що становить серйозну проблему в урбанізованих регіонах, так як впливає на наш емоційний комфорт: підвищує дратівливість, знижує стійкість до стресів і може призвести до захворювань слухової і серцево-судинної систем.
Врегулювати цю проблему допомагає чинна нормативна база - ДБН В.1.1.-31 до: 2013 «Захист територій, будинків від шуму». Згідно з цим документом, для зниження рівня шуму в будівельних конструкціях, а також забезпечення ними необхідного рівня звукоізоляції, використовують ізоляційні акустичні матеріали. Останні ділять на дві групи - звукопоглинальні і звукоізоляційні.
Звукоізоляційні акустичні матеріали застосовують для ізоляції від ударних та інших шумів, які передаються крізь перекриття і перегородки. Їх використовують у вигляді прокладок в конструкціях. До цього класу матеріалів відносять мінераловатні мати і плити в конструкціях «плаваючої підлоги», пористу гуму і пористі пластмаси (наприклад, рулонну звукоізоляційну стрічку для наклеювання на каркасні профілі гіпсокартонних конструкцій).
Основне призначення звукопоглинальних матеріалів — зниження рівня шуму за рахунок зменшення енергії відбитих звукових хвиль. Такі матеріали повинні поглинати більше 40% енергії звукових хвиль. Здатність до цього зростає прямо пропорційно до загального обсягу матеріалу і площі поверхні його пір. Оскільки звукопоглинання ефективно в матеріалах з сполученими порами, цією властивістю не володіють ізоляційні матеріали з пінополістиролу. У той же час кращі звукопоглинальні властивості мають вироби з мінеральної вати на основі кам'яного волокна (коефіцієнт звукопоглинання 70-80%) і скляного волокна (80-90%).
Максимально ефективні в плані звукоізоляції багатошарові конструкції з повітряними прошарками. Заповнення останніх звукопоглинальним матеріалом створює «повітряну пружину», яка ефективно «демпфує» шум і значно збільшує звукоізоляцію конструкції в цілому.
У сучасному будівництві використовують так звану систему «маса-пружина-маса», яка передбачає комбінацію двох облицювань (наприклад, листами гіпсокартону) з порожниною між ними - «повітряною пружиною», заповненою звукопоглинальною мінеральною ватою. У порівнянні зі звичайними масивними одношаровими конструкціями (кладка з цегли або блоків), дана система має такі переваги, як малі ваги і розміри, гнучкість, мобільність, максимальна ефективність шумозахисту.