Всі приміщення ізольовані від зовнішнього світу огороджувальними конструкціями: вони захищають нас від впливу різних атмосферних явищ. Але щоб забезпечити комфортний мікроклімат, одних стін недостатньо. Системи опалення та охолодження, вентиляції та кондиціонування повітря, сонцезахисні пристрої та інші конструктивно-планувальні рішення створюють в приміщенні сприятливі для людини умови незалежно від погоди за вікном.

І якщо не вдаватися до додаткових заходів, що зберігають мікроклімат будинку в чітко визначених параметрах, то різниця зовнішньої та внутрішньої температур, впливу сонячної радіації і вітру неминуче призведуть до втрати комфортних умов. Повітря, нагріте чи дуже охолоджене до певної температури, проникає в пори матеріалу і нещільності огороджень і йде в сполучені приміщення або на вулицю. Різниця в рівні вологості кімнатного і зовнішнього повітря, атмосферні опади, вологовиділення всередині житла стають причиною того, що всередині огороджень відбувається накопичення води - приміщення сиріє, знижуються захисні якості і довговічність стін і їх покриттів.

Всі ці негативні явища формують тепловтрати будинку - найважливішого показника енергоефективності будинку. Його вираховують за спеціальною формулою, в якій враховують такі нюанси, як:

  • матеріал і площа стін;
  • температура самого холодного тижня в році і температура всередині приміщення;
  • площа і кількість додаткових джерел тепловтрат (вікон, дверей);
  • коефіцієнт їх зіткнення із зовнішнім повітрям і ін.

Беручи за основу отриманий результат, визначають, наскільки будівля потребує додаткових заходів щодо забезпечення енергоефективності, тобто наскільки раціонально воно використовує наявні енергетичні ресурси.

В силу того, що за часів СРСР питанню енергоефективності не приділяли достатньої уваги, енергоспоживання будівель старої споруди може досягати 600 кВт∙г/м²∙рік. У будинках, побудованих за останні 10-15 років, цей показник наближається до 350 кВт∙г/м²∙рік, що все одно в 5-7 разів вище, ніж в країнах ЄС.

Що дозволяє знизити енергоспоживання будинку та, як наслідок, скоротити комунальні витрати, заощадити земні ресурси і обмежити викид парникових газів в атмосферу?

  • Обладнати будинок «розумними» системами подачі тепла, вентиляції, електроенергії, які будуть відключатися при відсутності людини в приміщенні.
  • Утеплити стіни, підлогу, дах, віконні та дверні прорізи.
  • Використовувати альтернативні джерела енергії - вітряні електростанції, сонячні батареї, теплові насоси та ін.
  • Встановити рекуператор, що дозволяє вентилювати приміщення без втрати тепла.